Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Strzelecka 29
74-320 Barlinek

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007r. Wybór daty nie był przypadkowy otóż  2 października obchodzimy rocznicę urodzin Mahatmy Gandiego jednego z największych propagatorów pacyfizmu. Mahatma Gandii w drodze do niepodległości Indii szerzył nowy rodzaj sprzeciwu – bierny opór, który polegał na walce bez użycia przemocy.

 

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy ma na celu uwrażliwienie społeczności, wskazanie, że istnieje wiele sposobów rozwiązywania sytuacji trudnych i sprzeciwów bez użycia przemocy. W tym dniu nasze myśli kierują się ku osobom doznającym przemocy nie tylko fizycznej czy psychicznej, ale również ekonomicznej i seksualnej. Pamiętajmy, przemoc może dotykać wszystkich bez względu na wykształcenie, wiek, płeć czy stan posiadania. Przemoc to nie tylko zaniedbania względem dzieci ale i osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych.

 2.10

Największym skarbem człowieka jest życie. Trzeba przez nie przejść tak, by nie zranić drugiej osoby bo jutro możemy już nie mieć okazji by powiedzieć ,,PRZEPRASZAM”.

Bądźmy uważni, być może ktoś z naszego otoczenia potrzebuje pomocy a sam nie ma odwagi czy możliwości aby o nią poprosić.

            Jeśli jesteś osoba doznającą przemocy, bądź widzisz, że komuś dzieje się krzywda masz prawo i obowiązek zwrócić się o pomoc do instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie naszej Gminy, ale też pomoc uzyskasz na terenie całego kraju.

 

W ramach prowadzonych działań profilaktycznych zachęcamy Państwa do zapoznania:

 https://www.youtube.com/watch?v=eYL6ve6oRGE

Wykaz instytucji pomocowych

Wykaz dzielnicowych

 

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

 Komisariat Policji w Barlinku