PRZEMOC NIE JEST OZNAKĄ SIŁY LECZ SŁABOŚCI

Strzelecka 29
74-320 Barlinek

PRZEMOC NIE JEST OZNAKĄ SIŁY LECZ SŁABOŚCI

2 października to Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Jest to szczególna data upamiętniająca rocznicę urodzin Matahmy Gandhiego, który propagował pokój, tolerancję i bezpieczeństwo.

Przemoc to wywieranie wpływu na zachowanie, na proces myślowy lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia na takie działanie. Przemoc może przybierać formę przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej. Pomimo wielu jej postaci przemoc zawsze pozostawia ślady nawet takie, których nie widać gołym okiem.

      Ze zjawiskiem przemocy mamy do czynienia każdego dnia. Przemoc fizyczną możemy doświadczać w środowisku domowym, szkolnym czy zawodowym. Podobnie jest z przemocą psychiczną, która jest widoczna w otaczającym nas świecie w postaci reklam, bilbordów czy w programach telewizyjnych. Wiele osób doświadcza przemocy psychicznej w postaci gróźb, obelg czy zastraszania. Krzyk, to jedna z wielu form przemocy, z którą mamy do czynienia najczęściej. Często podnosimy głos, kiedy targają nami złe emocje lub czujemy się bezradni. W jednym i drugim przypadku krzywdzimy osoby będące w zasięgu krzyku jednocześnie niszcząc relacje z tą osobą. Nie zdajemy sobie sprawy, że dzieci narażone na krzyk najczęściej w środowisku domowym stają się lękliwe, mają obniżone poczucie własnej wartości, gorzej się uczą  i nie potrafią nawiązać właściwych relacji rówieśniczych. Zacznijmy zmianę od własnych postaw pamiętając, że przemoc rodzi przemoc.

Jak powiedział Matahma Gandhi ,,…dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonać wyboru…”. Wybierzmy mądrze.

Nauczmy się rozwiązywać problemy bez przemocy. Pamiętajmy, że kształtowanie postaw, praca nad charakterem, a także uświadamianie sobie godności własnej i drugiego człowieka są punktem wyjścia do decyzji – nie używam przemocy, uczę się zarządzać sobą oraz swoimi emocjami.

Reagujmy na przemoc. Zachęcam do zapoznania się materiałami profilaktycznymi związanymi z tematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie:

 1. Procedura „Niebieskie Karty”.
 2. Cykle przemocy w rodzinie.
 3. Jestem świadkiem przemocy w rodzinie.
 4. Informator dla osób dotkniętych przemocą domową.
 5. Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w epidemii koronawirusa.
 6. Karta informacyjna dla osób stosujących przemoc.

        

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza przemocy, zgłoś się po pomoc – nie czekaj! Gdzie zgłaszać się po pomoc?

 1. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”– to miejsce, w którym możesz porozmawiać o swojej sytuacji. Dowiesz się jakie kroki należy wykonać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Oferowana pomoc jest bezpłatna.
 • Telefon dla ofiar przemocy w rodzinie: czynny 7 dni w tygodniu, przez 24h - 800 12 00 02
 • Telefoniczna poradnia prawna: poniedziałki i wtorki w godz. 17:00-21:00 -  22 666 28 50oraz środy w godz. 18:00-22:00 - 800 12 00 02
 • Poradnia z wykorzystaniem Skype: poniedziałki w godz. 13:00-15:00 (pogotowie.niebieska.linia)
 • Poradnia emailowa:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

 

 1. Centrum Praw Kobiet– to miejsce w którym uzyskasz pomoc psychologiczną jeśli doznajesz przemocy lub jesteś jej świadkiem i skorzystasz ze wsparcia specjalistów. Punkty stacjonarne znajdują się w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu i Żyrardowie.
 • Całodobowy telefon interwencyjny600 07 07 17
 • Kontakt mailowy- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Numer kontaktowy22 621 35 37

Więcej informacji na stronie Centrum Prawa Kobiet

 

 1. Stowarzyszenie Feminoteka-  to miejsce gdzie znajdziesz pomoc, w sytuacji kiedy jesteś ofiarą przemocy domowej lub jesteś nią zagrożona.
 • Pomoc telefoniczna888 88 33 88, w dniach pon. – pt., w godz. 08:00-20:00
 • Aplikacja AvonAlert- możesz też przez nią zadzwonić do Feminoteki lub zostawić informację o której nasze konsultantki mogą do ciebie oddzwonić tak, by było to dla Ciebie bezpieczne - Aplikacja AvonAlert
 • Poradnia mailowa- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie Fundacji Feminoteka

 

 1. Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę – to miejsce, które oferuje pomoc dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych, pokrzywdzonym, wykorzystywanym, uzależnionym od Internetu.
 • Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci116 111 czynny 7 dni w tygodniu, 24h
 • Poradnia mailowa - 116111.pl

Źródło: http://www.wws.wzp.pl/aktualnosci/przemoc-domowa-koronawirus-gdzie-szukac-pomocy

Wykaz jednostek zajmujących się OCHRONĄ ZDROWIA - rozwiązywaniem problemów uzależnień oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie działających na terenie gminy Barlinek

Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania
Przemocy w Rodzinie w Barlinku
Katarzyna  Kiełbasa